Log in

2022 CANDIDATE GUN RIGHTS GRADES

Gun Owners of Maine is a nonpartisan organization that does not endorse candidates. We do, however, grade candidates solely on the issue of gun rights. Grades are based on voting records, answers to our Gun Policy Questionnaire, public statements, and affiliations with gun-related organizations. Grades based on questionnaire responses are indicated by a "Q" in the grade.

An asterisk (*) indicates the candidate's grade is based solely on public statements.

If you are a candidate who would like to receive a grade from Gun Owners of Maine, please complete our Gun Policy Questionnaire.

Candidates awarded a grade by Gun Owners of Maine may use our grade artwork to display their grades on their web sites or printed matter.

NOTE: Grades maybe be updated between now and the election as candidates complete our Gun Policy Questionnaire, or clarify their positions on gun rights.

GOVERNOR

    LEPAGE, Paul
       

MILLS, Janet

                                                                                                                                                                                                                                   

US House of Representatives, 1st District


PINGREE, Chellie     
        THELANDER, Ed                                                                                                                                                                                                                                    

US House of Representatives, 2nd District


BOND, Tiffany
       GOLDEN, Jared                                                                                                                                                                                                                                     
      POLIQUIN, Bruce

Maine Senate Candidates

Senate District Map: https://www.maine.gov/sos/cec/elec/apport/statewidesenate.pdf

District 1
JACKSON, Troy
BERNARD, Susan     

District 2
FIENBERG, Danielle
STEWART, Harold    
 District 3
BEAN, Shawn
FARRIN, Bradlee    
 District 4
THURLOW, Andrea
GUERIN, Stacey    
 District 5
WHEELER, Stanley
BLACK, Russell    
District 6
GOBLE, Jonathan
MOORE, Marianne    
 District 7
GROHOSKI, Nicole
LANGLEY, Brian    
 District 8
TIPPING, Mike   ROJO, Eric
                                   
 District 9
BALDACCI, Joe   FURROW, Suzette    
 District 10
CAMMACK, Ralph
LYFORD, Peter    
 District 11
CURRY, Glenn
KINNEY, MaryAnne    
 District 12
BEEBE-CENTER, Ann
ROCKNAK, Scott    
 District 13
RENY, Cameron   SIMMONS, Abden    
 District 14
HICKMAN, Craig
HANLEY, Jeffrey    
 District 15
ST. VALLE, Storme
POULIOT, Matthew    
 District 16
LAFOUNTAIN, David   PERKINS, Michael    
 District 17
KELLER, Jo-Jean
TIMBERLAKE, Jeffrey    
District 18
O'NEILL, Colin
BENNETT, Richard    
 District 19
BEAN, Matthew   KEIM, Lisa    
District 20
SHEATS, Bettyann
BRAKEY, Eric     
 District 21
ROTUNDO, Margaret   LACHAPELLE, Ricky    
 District 22
MCKINNEY, Michael
Libby, James     
 District 23
DAUGHTRY, Matthea   TEAL, Brogan    
 District 24
VITELLI, Eloise   BRACKLEY, Matthew    
 District 25
PIERCE, Teresa
WHITE, Jennifer     
 District 26
NANGLE, Timothy
PLUMMER, Gary    
 District 27    DUSON, Jill    TONGUE, Jeffrey    
 District 28
CHIPMAN, Benjamin   ABERCROMBIE, Susan    
 District 29
CARNEY, Anne   LEWIS, John    
 District 30
BRENNER, Stacy    Thorsen, Timothy    
 District 31
BAILEY, Donna   MACDONALD, Sharri    
 District 32
INGWERSEN, Henry
CORBETT, David    
 District 33
WILLIAMS, Kendra
HARRINGTON, Matthew    
 District 34
RAFFERTY, Joseph    DUCHARME, Bradley    
District 35
LAWRENCE, Mark    RAKIC, Julie    

Maine House of Representatives Candidates

House District List: http://legislature.maine.gov/house/house/MemberProfiles/ListDistrictTowns

Dist. 1
APPLEBY, Dana Marie
THERIAULT, Austin
 
Dist. 2
PARADIS, Bernard
ALBERT, Roger    
Dist. 3
MCCREA, David    BABIN, Mark    
Dist. 4
ROSSIGNOL, Jordyn
GUERRETTE, Timothy    
Dist. 5
FREEMAN, Kevin
UNDERWOOD, Joseph    
Dist. 6
ROBERTS-LOVELL, Tiffany
HOLTON, Kyle    THOMAS, Douglas
Dist. 7


SWALLOW, Gregory    
Dist. 8
RITCHIE, Kevin
QUINT, Tracy    
Dist. 9
PERRY, Ann
CHAMBERS, John    
Dist. 10


DAVIS, Kenneth    HINERMAN, Melissa
Dist. 11
ROGERS, Roland    STROUT, Tiffany    
Dist. 12


FAULKINGHAM, Billy Bob    GOTT, Roy
Dist. 13
WORTH, James
LINNEHAN, John    
Dist. 14
WILLIAMS, Lynne
COSTON, Stephen    
Dist. 15
EATON, Holly
JOYCE, Jason    
Dist. 16
MILLIKEN, Nina
HANRAHAN, Stephen    
 Dist. 17
RUSSELL, Ronald
HUTCHINS, Sherman    
Dist. 18
THROCKMORTON, Timothy
CARMICHAEL, Meldon    
Dist. 19


CAMPBELL, Richard    
Dist. 20
O'CONNELL, Kevin
MORIN, Jennifer    
Dist. 21
RANA, Ambureen  
  REEVES, Marianna
Dist. 22
SUPICA, Laura
DAMON, Douglas

Dist. 23
ROEDER, Amy
PECE, David

Dist. 24
PERRY, Joseph   HATHAWAY, Roderick    
Dist. 25
OSHER, Laurie   BOWIE, Cameron    
Dist. 26
DILL, James   OUELLETTE, Christina    
Dist. 27
CROCKETT, Peter   DRINKWATER, Gary    
Dist. 28
DIPENTINO, Natalie   GIFFORD, Irene    
Dist. 29
YORK, Laurie   JAVNER, Kathy

Dist. 30
SIDELL, W. Louis   WHITE, James    
Dist. 31
EVANS, Richard   PERKINS, Chad    
Dist. 32

  FOSTER, Steven    
Dist. 33
DONOVAN, Todd   COSTAIN, Danny    
Dist. 34
ROMA, Frank    GRIFFIN, Abigail    PIETROWICZ, Joshua
Dist.35 

   THORNE, James    
Dist. 36
CARD, Kristen    HAGGAN, David    
Dist. 37
ENGLISH-FLANAGAN, Margaret   REAGAN, Paul    
Dist. 38
STANICKI, Robyn    HYMES, Benjamin    GARROLD, Heather
Dist. 39
DODGE, Janice   HEMENWAY, Stephen    
Dist. 40
ZEIGLER, Stanley    MCLAUGHLIN, Joseph    
Dist. 41
DOUDERA, Victoria    BUTTERWORTH, Susan    
Dist. 42
GEIGER, Valli   TRANGAGLIA, Roger
Dist. 43
MATLACK, Ann    SPRAGUE, Heather    
Dist. 44

   ROBINSON, Crystal    PLUECKER, William
Dist. 45
COLLAMORE, Jr., Clinton   MADISON, Lynn    
Dist. 46
CRAFTS, Lydia   PARISE, Merle    
Dist. 47

  POLEWARCZYK, Ed  

FOSSEL, Leslie

GOODKOWSKI, Evan

Dist. 48
STOVER, Holly   WARREN, Tricia    
Dist. 49
HELPLER, Allison   JAMES, Kelly

Dist. 50
PAULHUS, Sean   DESJARDINS, Jason    
Dist. 51
JAUCH, Rebecca  BAKER, Linda    
Dist. 52
CLUCHEY, Sally  
   LEWIS, Peter
Dist. 53
BECKWITH, Jane   LEMELIN, Michael    
Dist. 54
MONTELL, Karen
BUSSELL, Charles  

 ACKLEY, Kent

DELLI PAULI, Nicholas

Dist. 55
SHAGOURY, Daniel
WISEMAN, Phillip    
Dist. 56


GREENWOOD, Randall    
Dist. 57
HASENFUS, Tavis
WILSON, Corey    
Dist. 58
NEAL, Robert   NEWMAN, Daniel    
Dist. 59
LAROCHELLE, Raegan   ORR, James    
Dist. 60
BRIDGEO, William   CLARDY, William    
Dist. 61
DAVIDOFF, Amy   BRADSTREET, Richard    
Dist. 62
SWIFT, Pamela  SMITH, Katrina
HARWATH, Lindsey
Dist. 63


CYRWAY, Scott    
Dist. 64
MADIGAN, Colleen
MALCOLM, Ruth    
Dist. 65
WHITE, Bruce
BROWN, Tammy    
Dist. 66
BARNES, Alicia   NUTTING, Robert    
Dist. 67
SEZAK, Robert
RUDNICKI, Shelley

Dist. 68
SHORT, Stanley
COLLAMORE, Amanda

Dist. 69
HALE, Stephen  CRAY, Dean

Dist. 70
LOFVING, Iver
POIRIER, Jennifer    
Dist. 71
PERKINS, Allison
DUCHARME, John    
Dist. 72

  DUNPHY, Larry    
Dist. 73
HOUSE, Vincent
SOBELESKI, Michael    
Dist. 74
KIMBER, Gregory   HALL, Randall    
Dist. 75
LANDRY, H. Scott Jr.
ESTABROOK, Tiffany    
Dist. 76
HOKE, Tamara
LYMAN, Sheila    
Dist. 77
BISHOP, Bonita
SCHMERSAL-BURGESS, Tammy    
Dist. 78
THURSTON, David
HENDERSON, Rachel Ann    
Dist. 79


ANDREWS, John    
Dist. 80


JACKSON, Caldwell    
Dist. 81
SIPE, Daniel   MILLETT, Sawin Jr.    
Dist. 82
BURNETT, Nathan
NESS, Caleb

Dist. 83
  DODGE, Donna    RISEMAN, Walter
Dist. 84
POWERS, Barry   WALKER, Mark    
Dist. 85
STRUEBING, Christopher   POMERLEAU, Kimberly    
Dist. 86
FAY, Jessica
FOSTER, Gregory    
Dist. 87


BOYER, David    TAYLOR, Mary-Beth
Dist. 88
SHAW, Kathleen   SORCEK, James    
Dist. 89
LEE, Adam

   WEISNER, Benjamin
Dist. 90
FOGARTY, Thomas
LIBBY, Laurel    
Dist. 91
LIPSON, Hildie
MORRIS, Joshua

Dist. 92

  WOOD, Stephen    
Dist. 93
CRAVEN, Margaret
MCCARTHY, Robert    
Dist. 94
CLOUTIER, Kristen    BEAUDOIN, Janet    
Dist. 95
ABDI, Mana
SANBORN-SILVERS, Fred

Dist. 96
LAJOIE, Michael
CONNOR, Jonathan    
Dist. 97
GAIASON, Scott   MASON, Richard    
Dist. 98
BREEN, Orion
GALLETTA, Joseph    
Dist. 99
GOLEK, Cheryl
DAVIS, Stephen    
Dist. 100
ANKELES, Dan

   
Dist. 101
ARFORD, Poppy
JACKSON, Ravi    
Dist. 102
SACHS, Melanie
FINEGAN, James Jr.    
Dist. 103
BELL, Arthur
GARDINER, William    
Dist. 104


ARATA, Amy    GASS, Anne
Dist. 105
GRAHAM, Anne
REED, David    
Dist. 106
REED, Dana
BAGSHAW, Barbara    
Dist. 107
PRINGLE, Jane
HALL, Michael    
Dist. 108
TERRY, Maureen

   
Dist. 109
BOYLE, James
VELOZO, Joseph    
Dist. 110
MORIARTY, Stephen    JORDAN, Scott

Dist. 111   KUHN, Amy
YORK, Jeffrey    
Dist. 112
CROCKETT, W. Edward
RYAN, Tammy    
Dist. 113
LOOKNER, Grayson  
   
Dist. 114
COLLINGS, Benjamin
MERRILL, Daniel    
Dist. 115
BRENNAN, Michael

   
Dist. 116
ZAGER, Samuel
HOLMAN, Dale    
Dist. 117   MOONEN, Matthew

   
Dist. 118   ROSS, Rachel

   
Dist. 119
SKOLD, Charles
DOYLE, Peter    
Dist. 120
DHALAC, Deqa
DOUGHERTY, Michael

Dist. 121
KESSLER, Christopher
WALTER, Tammy    
Dist. 122
RECKITT, Lois

   
Dist. 123
MILLETT, Rebecca
CHRISTY, Annie    
Dist. 124
WARREN, Sophia
MARKOWSKI, Lisa    
Dist. 125
NOONAN MURPHY, Kelly
LIVINGSTON, Alan    
Dist. 126
GATTINE, Andrew

   
Dist. 127
RIELLY, Morgan
POITRAS, Ryan    
Dist. 128
SALISBURY, Suzanne
ELLIS, Charles    
Dist. 129    O'NEIL, Margaret
DUPUIS, Stephen    
Dist. 130
COPELAND, Lynn
SIROIS, Theodore    
Dist. 131
GRAMLICH, Lori
ECCLESTON, Scott    
Dist. 132
SHEEHAN, Erin
KEENAN, Timothy    
Dist. 133
MALON, Marc        
Dist. 134
GERE, Traci    JORDAN, Elizabeth    
Dist. 135
SAYRE, Daniel
HIRSHFIELD, Jared

Dist. 136
WAGNER, Joseph
SAMPSON, Heidi    
Dist. 137
FAUCHER, Robert
CARLOW, Nathan    
Dist. 138


BLIER, Mark   BARDEN, Michael III
Dist. 139
PICHE, Nancy
WOODSOME, David    
Dist. 140
WATSON, Kirstan
PARRY, Wayne    
Dist. 141
MCADAM, John
LANIGAN, Lucas    
Dist. 142
MASTRACCIO, Anne-Marie
BUCK, Pamela    
Dist. 143
DAVIE, Wesley
FREDERICKS, Ann Marie    
Dist. 144
NORWOOD, Daniel
ADAMS, Jeffrey    
Dist. 145
HOBBS, Daniel
ROCHE, Timothy    
Dist. 146
RUNTE, Walter Jr.
MOULTON, Bradley    
Dist. 147
SARGENT, Holly
KOOPMAN, David    
Dist. 148
WHEELER, Margaret
LAVIGNE, Thomas    
Dist. 149
ROBERTS, Tiffany
ROUILLARD, Mark    
Dist. 150
MEYER, Michele
RUMERY, David    
Dist. 151     MATHIESON, Kristi    
   
Powered by Wild Apricot Membership Software